Çağrı Aytaş

Maket, Yatırımcıya da Müteahhite de Güven Veriyor

İnşaat firmaları için maketin önemi giderek artıyor. Mimari maketler, inşaat projelerinin satış hızı hakkında bilgi verirken, önemli maliyet indirimlerine de sebep olabiliyor. Maket sektörünün Hatay’daki tek adresi İskenderun’da hizmet veren Çağrı Aytaş İç Mimarlık, hazırladığı mimari maketlerle inşaat şirketlerinin işini kolaylaştırıyor.

Nasıl bir yatırıma para yatırdıklarını pafta üzerinde değil maket üzerinde görme imkânı bulan yatırımcılara sunulan maket kolaylığı, inşaat şirketlerinin satışının hızlanmasında büyük rol oynuyor. İnşaat sektörüne sundukları hizmetle bölgede önemli bir açığı kapatıyorlar.

İnşaat sektöründe maketin önemi, “Bir projenin maketini yaptırmak, proje sahibi firmalara sadece projelerinin satışını hızlandırmak için önemli bir avantaj sağlamakla kalmaz. Aynı zamanda firmalar, inşaata başlamadan projeleri ile ilgili önemli maliyet tasarrufu sağlayacak yeni çözümler üretme imkânı bulabiliyorlar. Bu da inşaat firmaları açısından maketin bir satış argümanı olmasından ziyade zorunluluk haline gelmesi demek oluyor.

Maket yaptırmanın avantajları, “Maket yapıldıktan sonra projede fark edilmiş bir hatanın ya da değişikliğin, projenin tamamlanmasından sonra fark edilmesi ve düzeltilmesi ya da değiştirilmesi ile kıyaslandığında, çok düşük oranda bir zarara yol açacaktır. Ayrıca satış argümanı olarak da maket önemli bir rol oynamaktadır. Günümüzde firmalar maket üzerinden satış yapmaya alıştıkları gibi müşteriler de maket üzerinden konut satın alır duruma geldiler” diyerek, sektörde önemli bir tasarruf ve kazancı bir arada sunmanın ayrıcalığını ortaya koydu.

Maket yapım süreleri hakkında,

“Maket “terzi yapımı bir iş” olarak nitelendirilebileceğinden, süre projeye göre çok değişkenlik göstermektedir. Genel bir bilgi vermek gerekirse, 500 – 600 dairelik bir toplu konut projesinin ya da 50 – 60 villalık bir yerleşim merkezinin maketi beş kişilik bir ekiple 40-45 gün gibi bir sürede tamamlanabilir. Tabii projenin zorluk derecesi ve maketin ölçeği de, süreyi önemli ölçüde etkileyen etkenlerden. Maketin maliyetine baktığınızda, örneğin projenizin dış cephe rengini, maketi yaptırdıktan sonra değiştirmekle, projeyi tamamladıktan sonra değiştirmek arasındaki maliyet farkı arasındaki uçurum ve maketin yaratacağı katma değer açıkça ortaya çıkmaktadır.

Maketlerde artık ışıklandırmanın da çok fazla kullanılmaya başlandığını,

Son dönemlerde ışıklandırılmış maketler çok fazla ilgi görüyor. Bu aslında maketin kullanım alanı ile çok ilgili. Satış amaçlı yaptırılan ve konseptine uygun projelerde ışıklandırma çok iyi sonuçlar veriyor. Biz de müşterilerimize böyle projelerde mutlaka ışıklandırma yapmayı öneriyoruz.